Home Historie značky JEEP Z Jeepu Hummer

Z Jeepu Hummer

V roce 1970 byla značka Jeep prodána koncernu American Motors. Ten ji rozdělil na dvě větve, jednu vyrábějící civilní vozy a druhou vojenské automobily. Ta vojenská se později osamostatnila a vyvinula pomyslného nástupce vojenského Jeepu, který byl vším jiným než lehkým, mrštným a kompaktním terénním autem. Řeč je o další vojenské legendě: monstrózním speciálu Humwee, známém spíše jako Hummer.

Přelom sedmdesátých a osmdesátých let přivedl Jeep na pokraj krachu. Mohla za to celosvětová ropná krize, která se ostatně podepsala na vzniku existenčních problémů i jiných automobilek. Krize Jeepu došla tak daleko, že ho v roce 1987 koupil koncern Chrysler, který zachránil bývalý Fordův manažer Lee Iacocca. Jinak by Jeep nepřežil.

Ale existuje ještě opačný názor, tvrdící, že právě dobře se prodávající nový model Cherokee zachránil celý Chrysler. K němu se připojil jeho ještě větší a luxusnější bratr Grand Cherokee. Dnes se prodávají jejich třetí generace. Ale ani to nestačí. V zámoří je poslední novinkou ještě větší sedmimístný Jeep, nazvaný Commander. Nyní je Jeep v rukou čtvrtého majitele, koncernu DaimlerChrysler.