Home Historie značky JEEP I pro civily

I pro civily

S válkou kariéra Jeepu neskončila. Ostatně ještě před jejím skončením továrna přislíbila vysněný Jeep i civilistům. Z toho pramení zkratka CJ, znamenající „Civilian Jeep“. Objevila se hned v roce 1945 na nástupci Willysu, označeného jako CJ-2A, a přežila až do roku 1986, kdy se objevil Wrangler. Civilnímu Jeepu chyběly vojenské doplňky, jinak se téměř nelišil od svého válečného vzoru. Největšími rozdíly byly mírně zapuštěné světlomety a přesunutí rezervního kola ze zádě na pravý bok.

Zemědělci si za příplatek mohli objednat výstupní hřídele pomocných pohonů vpředu a vzadu, sloužící přídavným přístrojům. Ani nástupci CJ-2 nepřinesly žádnou revoluci. Měnily se v podstatě jen detaily. Motory sílily, vylepšovaly se převodovky, zvětšovaly se karoserie a zároveň se zaoblovaly. I dnešní Wrangler má stejné základy jako původní Willys.

Pevný žebřinový rám s tuhými nápravami, které v terénu nejvíce vydrží, a karoserii charakteristických tvarů. Právě Wrangler je dnešním pokračovatelem původního Jeepu. Nenechal se ovlivnit stále většími nároky na prostornost a kulturnější jízdní vlastnosti na silnici, které vždy znamenají kompromis v terénu. Místo toho je stále poctivým Jeepem, který se vypořádá i s tím nejobtížnějším terénem.